РОЛЬ НАУКОВО-ТЕХНІЧНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА У ФОРМУВАННІ КОНКУРЕНТНИХ ПЕРЕВАГ
Анотація
В умовах глобалізації та швидких технологічних змін ефективне використання інноваційних технологій стає ключовим елементом для підприємств, що прагнуть досягти конкурентних переваг. Міжнародна кооперація у науково-технічній сфері дозволяє не лише отримувати доступ до новітніх технологій, а й сприяє розвитку локальних інноваційних екосистем.
Зокрема, науково-технічне співробітництво між державами та підприємствами дозволяє підвищити ефективність виробництва, скоротити витрати, мінімізувати ризики та покращити якість проведених дослідів та розробок, а в результаті покращити і якість продукції. У цьому контексті особливу роль відіграють спільні дослідницькі проєкти, обмін технологіями, а також створення спільних підприємств, що дозволяють забезпечити доступ до висококваліфікованих кадрів та передових технологій.
Крім того, такі спільні ініціативи сприяють інтеграції національних економік у глобальну систему, що має важливе значення для залучення інвестицій, покращення зовнішньоекономічних відносин та розвитку міжнародної конкурентоспроможності. Зміцнення науково-технічних зв'язків також забезпечує розвиток інфраструктури, що є необхідною для підтримки інноваційного бізнесу на рівні національних і міжнародних ринків.
Digital Innovation Hub (DIH) – це організація, яка підтримує малий та середній бізнес, надаючи доступ до передових цифрових технологій, інноваційних рішень та експертних знань. Вона допомагає підприємствам впроваджувати нові технології, покращувати їхні процеси та підвищувати конкурентоспроможність.
Прикладом таких хабів є проєкт BOWI (Boosting Widening Digital Innovation Hubs), який сприяє створенню цифрових інноваційних хабів у різних регіонах Європи. Проєкт BOWI, який фінансується Європейським Союзом, є одним з прикладів успішної ініціативи, спрямованої на розбудову мережі цифрових інноваційних хабів. Цей проєкт має на меті створення та зміцнення співпраці між новими та зрілими цифровими інноваційними хабами, що дозволяє забезпечити стійкість та розвиток інноваційної екосистеми в Європі. Важливим елементом проєкту є підтримка технологій відзначених SAE/I4MS і технологіям які претендують на цю відзнаку, що сприяє адаптації промислових підприємств до вимог сучасного ринку, а також створенню активної мережі взаємодії між підприємствами, інвесторами та зацікавленими сторонами на регіональному рівні [1-3].
Таблиця 1 – Компанії, які отримали I4MS-ярлик, та їх рід діяльності
Компанія
Країна
Сфера діяльності
Procalçado – Produtora de Componentes Para Calçado SA
Португалія
Виробництво компонентів для взуття
EWEN – SOLUÇÕES GLOBAIS EM ENERGIA E AMBIENTE, LDA
Португалія
Енергетичні та екологічні рішення
UAB FACTOBOTICS
Литва
Робототехніка та автоматизація
VšĮ “Panevėžio mechatronikos centras”
Литва
Мехатроніка та інженерія
UAB Devold
Литва
Текстильна промисловість
Hanning
Німеччина
Електродвигуни та приводи
LCM
Австрія
Лазерні та мехатронні системи
Endef
Іспанія
Сонячна енергетика та відновлювані джерела енергії
Nabladot
Іспанія
Інженерні та цифрові рішення
CloudSigma
Швейцарія
Хмарні обчислення
i-Deal SRL (ISV)
Італія
Програмне забезпечення для бізнесу
TroTusTex
Румунія
Текстильне виробництво
MangoGem SA
Бельгія
Аналітика та оптимізація бізнес-процесів
Paufex Prešov s.r.o.
Словаччина
Металообробка та виробництво
Research Studios Austria FG, Pervasive Computing Applications
Австрія
Дослідження у сфері обчислювальних технологій
Eneo Tecnologia SLU
Іспанія
Технологічні рішення для промисловості
Infinite Foundry Lda
Португалія
Віртуальні середовища та 3D-моделювання
topofab
Румунія
Фабрикація та виробничі процеси
Productos Climax
Іспанія
Засоби індивідуального захисту
ELVEZ
Словенія
Кабельні та електротехнічні системи
HOP Ubiquitous
Іспанія
Інтернет речей (IoT) та смарт-рішення
Джерело: Створено автором на основі [3-4]
Завдяки розвитку такої мережі хабів підприємства можуть отримувати не тільки технологічну підтримку, але й можливості для залучення інвестицій та розвитку нових бізнес-моделей. Впровадження цієї моделі дозволить не тільки підвищити конкурентоспроможність промислової продукції, але й зміцнити позиції країн на світовому ринку, забезпечивши їм доступ до новітніх технологій та інновацій [1-2].
Посилання
Міжнародне науково-технічне співробітництво: принципи, механізми, ефективність. Київ: КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2023. URL: https://ela.kpi.ua/server/api/core/bitstreams/e015bcea-a343-44b5-93be-2271bbf2df71/content
Юрчишин О. Я., Степанець О. В., Войтко С. В. Практика реалізації ініціатив цифрових інноваційних хабів в Україні як складова євроінтеграційного процесу. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2022. № 44. С. 137-141.
Ініціативи «SmartAnythingEverywhere» URL: https://cordis.europa.eu/project/id/873155
Запуск етикетки I4MS-SAE! URL: https://i4ms.eu/launch-of-the-i4ms-sae-label/